Pārlekt uz galveno saturu

LTRK padome apstiprina stingru pozīciju saistībā ar tirdzniecības ierobežojumiem ar Krieviju un Baltkrieviju

padome

LTRK pamatvērtības ir Latvijas Republikas tautsaimniecības izaugsme, uzņēmība, politiskā neitralitāte, godīga konkurence un privātais kapitāls. LTRK ieskatā, saskaroties ar demokrātijas un starptautisko tiesību normu neievērošanu un klaju ignoranci, ko šobrīd novērojam saistībā ar Krievijas Federācijas sākto karu Ukrainā, nav iespējams nodrošināt šādu pamatvērtību sasniegšanu biznesa praksē.

Ņemot vērā, ka jau teju divus gadus Krievijas Federācija īsteno pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, turklāt iebrukuma atbalstīšanā iesaistījusies arī Baltkrievija, tā rezultātā saasinot ģeopolitisko situāciju reģionā, LTRK rosina jau līdztekus esošajām nacionālajam un starptautiskajām sankcijām un citiem savstarpējo tirdzniecību ierobežojošiem mehānismiem īstenot sekojošas politikas iniciatīvas:

Nacionālā līmenī:

  1. Īstenot pēc iespējas plašus savstarpējās tirdzniecības (importa un eksporta) un tranzīta aizliegumus un ierobežojumus visās preču un pakalpojumu grupās ar Krievijas Federāciju un Baltkrieviju, tostarp atbalstot un apstiprinot organizācijas “Uzņēmēji mieram” iniciatīvu, kas paredz, ka visiem maksājumiem uz “melnā saraksta” jurisdikcijām, jāpiemēro 90% ieturējuma nodoklis, kā arī paplašinot iniciatīvas tvērumu, attiecinot to arī uz pakalpojumiem un dividenžu izmaksu. Noteikt, ka valstij īpaši nozīmīgi darījumi veicami ar Ārlietu ministrijas atļauju un nosakāms, ka Valsts ieņēmumu dienests šādas tirdzniecības atļaujas vairs neizsniedz;
  2. Ekonomikas ministrijai publicēt un regulāri atjaunot sarakstu ar uzņēmumiem, kuri turpina veidot biznesu ar Krievijas Federāciju un Baltkrieviju – importējot no un eksportējot preces un pakalpojumus uz minētajām valstīm.

Eiropas Savienības līmenī

  1. Atbildīgajām Latvijas institūcijām ierosināt un panākt pilnīgu un vienlaicīgu savstarpējās tirdzniecības un tranzīta aizliegumu starp ES valstīm un Krievijas Federāciju, Baltkrieviju. LTRK ieskatā tikai nacionāla līmeņa ierobežojumi nebūs efektīvi un negatīvi ietekmēs Latvijas komersantu konkurētspēju salīdzinājumā ar pārējām ES valstīm;
  2. ES līmenī turpināt aktīvu darbu pie tālākas ekonomiskās sadarbības ierobežošanas, kā arī veikt aktīvu darbu pie sankciju režīma piemērošanas uzraudzības, lai nodrošinātos pret ES un citu starptautisko partneru noteikto sankciju apiešanu.

Sadarbības organizāciju līmenī

  1. Apzināt tuvējā reģiona valstu – Lietuvas, Igaunijas, Polijas un Somijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru – pozīcijas jautājumā par pēc iespējas plašu tirdzniecības (eksporta un importa) un tranzīta aizliegumu noteikšanu attiecībā uz Krievijas Federāciju un Baltkrieviju;
  2. Rosināt izveidot vienotu sadarbības organizāciju pozīciju šajā jautājumā, lai pēc iespējas veiksmīgi pārstāvētu reģiona valstu uzņēmēju pozīciju ES līmeņa diskusijās.

LTRK prezidents Aigars Rostovskis:” Latvijas uzņēmēju kopiena skaidri izsaka savu nostāju attiecībā uz Krievijas uzbrukumu Ukrainai. LTRK padomē skaidra un stingra pozīcija guva visas padomes atbalstu. Šajā laikā, kad ar kara darbību ir izjaukts miers un stabilitāte, mēs uzsveram vajadzību pārtraukt jebkādas ekonomiskās attiecības ar Krieviju un Baltkrieviju gan Latvijā, gan visā Eiropā. Šis ir arī vēstījums mūsu politiķiem.”