Перейти к основному содержанию

Saprast zaļā ūdeņraža vērtību ķēdi - politikas veidotāju stiprināšana, lai vecinātu atbalsta iniciatīvas

Saprast zaļā ūdeņraža vērtību ķēdi - politikas veidotāju stiprināšana, lai vecinātu atbalsta iniciatīvas

ES ūdeņraža stratēģija un REPowerEU plāns izstrādā visaptverošu ietvaru, lai atbalstītu atjaunojamā un zema oglekļa satura ūdeņraža izmantošanu, kas palīdzēs dekarbonizēt ES ekonomiski izdevīgā veidā un samazināt reģiona atkarību no importēta fosilā kurināmā.

Projekts Green Hydra “Improving policies for engaging SMEs in the green hydrogen ecosystem”, Interreg Europe 2020-2027 programmas ietvaros, apvieno valsts iestādes un citas organizācijas no 11 valstīm, lai veicinātu attiecīgo politiku uzlabošanu, kuras atbalsta zaļā ūdeņraža ieviešanu.

Partneri tikās Ravennā uz pirmo starptautisko sanāksmi 18. un 19. septembrī, ko rīkoja vadošais partneris, Ravennas pašvaldība, iespaidīgajā Palazzo Rasponi dalle Teste - vietā, kas savieno pilsētas pagātni un nākotnes ambīcijas.

Semināra mērķis bija attīstīt partneru un ieinteresēto pušu pārstāvju spēju labāk izprast zaļā ūdeņraža vērtības ķēdes daļas un loģiku, kā nodrošināt, lai finansēšanas politika varētu atbalstīt ūdeņraža iekļaušanu rūpniecības nozarē, tajā skaitā, iesaistot vairāk vietējo MVU projekta valstīs un reģionos.

Semināru atklāja Ravennas pašvaldības pārstāvis ekonomikas attīstības, ostu un Eiropas politikas jautājumos. David Zomer no Hanze University of Applied Sciences Groningen, projekta asociētā partnera, kas ir pazīstams ar inovatīviem un praktiskiem pētījumiem šajā jomā, vadīja pirmo sesiju, kas veltīta zaļā ūdeņraža vērtību ķēžu izpratnei. Pēc tam Dr. C.E. Tineke Van der Meij, projekta konsultante un lektore ūdeņraža jomā no ENTRANCE kompetences centra enerģētikas jomā Hanze University of Applied Sciences Groningen, prezentēja projektu Green Waterstof Booster kā vērtīgu un pārnesamu labo prakses piemēru.

Partnerus ar ūdeņraža kartēšanas procesu un Emilia-Romagna reģionā pastāvošajām vērtību ķēdēm iepazīstināja G. Claudia R. Romano, Emilia-Romagna reģiona Enerģētikas un zaļās ekonomikas daļas vadītāja. Toties, ar pieredzi par darbu ar sabiedrības uztveri un ieinteresēto pušu iesaisti dekarbonizācijas procesā HERCCULES projekta ietvaros un citos piemēros no Emilia-Romagna reģiona, izklāstīja Elisa Guasti, Clust-ER Greentech starptautiskā projektu vadītāja.

Seminārs apstiprināja, ka lai veicinātu zaļā, bet arī citu krāsu, ūdeņraža izmantošanu, liela nozīme būs sabiedrības, kā arī ekonomisko spēlētāju informēšanai par ūdeņraža pielietojamību un iespējām. Politikas veidotāju līmenī jābūt skaidrībai, kādos apstākļos veidot ūdeņraža vērtības ķēdes, kā veicināt pieprasījumu un noteikt potenciālos noņēmējus, lai attīstītu zaļā ūdeņraža ekosistēmas.

Šāda formāta pieredzes apmaiņas semināri ir nozīmīga projekta daļa, kas ļaus politiku veidotājiem no dažādiem Eiropas reģioniem redzēt, kādas iniciatīvas tiek atbalstītas citviet un veidot dialogu ar attiecīgajiem politikas veidotājiem. Interaktīvo semināru secinājumi ir paredzēti kā sākumpunkts, lai apkopotu un novērtētu labo praksi iesaistītajos reģionos, kas ir galvenais projekta mērķis turpmākajos mēnešos.

 

Green Hydra projekts uzsākts 2024. gadā un ilgs līdz 2028. gada sākumam. Vairāk par projektu: Green Hydra | Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (ltrk.lv)

 

Projektu līdzfinansē Interreg Europe programma.