Pārlekt uz galveno saturu

Jelgavas un Jelgavas novada ražotāju tikšanās ar VID ģenerāldirektori Baibu Šmiti-Roķi

vid

Piektdien, 7.jūnijā, Jelgavā, Latvijas Piena telpās, norisinājās Jelgavas un Jelgavas novada ražotāju tikšanās, kuru organizēja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Zemgales nodala (LTRK) sadarbībā ar Jelgavas Ražotāju un tirgotāju asociāciju. Pasākumā piedalījās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.

 

Latvijas Piens ir viens no lielākajiem piena produktu ražotājiem Latvijā, pārstrādājot 300 tonnas piena un saražojot 30 tonnas siera dienā. Uzņēmums, sākotnēji dibināts kā kooperatīvs, piedzīvoja divus bankrotus, pirms to iegādājās Vācijas uzņēmums Fude+Serrahn Group. Pateicoties ieguldījumiem un modernām Šveices tehnoloģijām, Latvijas Piens šobrīd strādā 24/7 ar pilnu jaudu, eksportējot 99,5% produkcijas un nodarbinot 65 cilvēkus. Uzņēmuma galvenais izaicinājums ir sieram specifiski zemo cenu svārstības, kas ietekmēja 2023. gada rezultātus, jo piena cenas tik strauji nekritās.

d

Tikšanās laikā tika apspriesta VID reorganizācija un digitalizācijas nozīme, kā arī nodokļu administrēšanas uzlabošana. VID šobrīd strādā 3440 darbinieki,  B. Šmite - Roķe norādīja, ka plānots optimizēt darbinieku skaitu, samazinot birokrātiju un uzlabojot efektivitāti. Atalgojums VID sāk palikt konkurētspējīgs, un tiek strādāts pie tā, lai darba apjoms samazinātos, bet produktivitāte palielinātos. Šobrīd ir 440 vakances, kuras nav plānots aizpildīt, lai varētu samazināt darbinieku skaitu, vienlaikus palielinot algu esošajiem darbiniekiem.

a

Pasākuma ietvaros tika diskutēts arī par nodokļu sistēmas pilnveidošanu, lai tā būtu ilgtermiņā paredzama un līdzīga kā Lietuvā un Igaunijā. Finanšu ministrija plāno ieviest 25% nodokļu likmi mazajiem uzņēmumiem. Diskusijas par nodokļu paaugstināšanu turpinās, piemēram, bija priekšlikums palielināt PVN uz 22%, taču tas tika noraidīts. Baiba Šmite uzsvēra, ka nodokļu politikai jābūt paredzamai, lai uzņēmēji varētu plānot savu darbību 3-5 gadus uz priekšu.

s

Tikšanās laikā tika apspriesti arī citi jautājumi, piemēram, grāmatvedības sistēmas sarežģītība, ēnu ekonomikas apkarošana, iepirkumu procedūras uzlabošana un uzturlīdzekļu un parādnieku jautājumi. VID plāno palielināt digitalizācijas nozīmi, lai uzlabotu datu pārredzamību un efektivitāti.

 

LTRK turpinās organizēt līdzīgus pasākumus, lai veicinātu dialogu starp uzņēmējiem un valsts institūcijām, nodrošinot informāciju un atbalstu uzņēmējdarbības attīstībai Latvijā.