Pavisam nesen noslēdzās kārtējā un noslēdzošā 2024. gada tirdzniecības misija uz Azerbaidžānu. Šis gads ir bijis īpašs tieši ar to, ka tika organizētas 3 tirdzniecības misijas uz Azerbaidžānu un viena ienākošā misija no Azerbaidžānas uz Latviju, Igauniju, Somiju. Kāpēc tik intensīvs grafiks projektā LEF network Azerbaijan?
Starptautiskam biznesam ir daudz plašāks spektrs dažādiem ārējiem faktoriem nekā vietējai uzņēmējdarbībai un starptautisku kultūru pārzināšana, un pieņemšana ir viens no stūrakmeņiem, lai veidotu eksporta tirgu konkrētā valstī. Veicot izpēti par biznesa kultūras atšķirībām un niansēm Azerbaidžānā, projekts LEF network Azerbaijan sniedz būtiski atbalstu uzņēmumiem, lai pārvarētu tieši biznesa kultūru atšķirības un Latvijas, Igaunijas, Somijas uzņēmumi veiksmīgi eksportētu uz Azerbaidžānu.
Azerbaidžānas biznesa kultūrā ir ierasts, ka pirms vienošanās par sadarbību, ar potenciālo pārstāvi norisinās vairākas klātienes tikšanās, tiek runāts par dzīvi, biznesu, ģimeni un tikai soli pa solim nonāk pie konkrētām sarunām par līgumu, starptautisko tirdzniecību. Oktobrī tirdzniecības misija fokusējās uz zaļajām un ilgtspējīgām tehnoloģijām un arī izglītības nozari. Lielākā daļa uzņēmumi uz Azerbaidžānu devās otro vai pat trešo reizi ar mērķi jau noslēgt sadarbības līgumus. Pēc uzņēmumu atsauksmēm tiek secināts, ka projekta pieredze ir pareiza, jo pirmajā braucienā tiek saprasts tirgus, valsts būtība kā tāda, nākamajos jau tiek strādāts ar konkrētiem kontaktiem.
Oktobra tirdzniecības misijā uz Azerbaidžānu no Latvijas piedalījās 5 uzņēmumi: SIA BC Engineering, SIA Hydrokapillar Tech, SIA Rhino R/ Bruntor, SIA Purenn Group, SIA Wateriga. Paralēli braucienā bija iesaistīti arī Igaunijas un Somijas zaļo tehnoloģiju uzņēmumi. Brauciens ir unikāls ar to, ka uzņēmumu grupa apmeklēja Azerbaidžānas autonomo teritoriju Nakčivanu, izstādi Rebuild Karabakh, Centrālbaltijas – Azerbaidžānas biznesa forumu un B2B sesijas gan foruma ietvarā, gan ārpus tā. Nakčivanas apmeklējums sniedza plašāku ieskatu gan par zaļajām tehnoloģijām Azerbaidžānā, gan par ražošanas nozarēm un to modernajām tehnoloģijām šajā reģionā, kas faktiski ir ceļš uz Eiropas tirgu. Izstāde Rebuild Karabakh bija starptautiska mēroga biznesa pasākums, kurā savus piedāvājumus prezentēja ne tikai no Azerbaidžānas, bet arī uzņēmumi no Vācijas, Somijas, Nīderlandes, Ķīnas u.c.
Centrālbaltijas – Azerbaidžānas biznesa forumā piedalījās ES Delegācijas Azerbaidžānā vēstnieks Peter Michalko, LR Vēstnieks Azerbaidžānā Edgars Skuja un Igaunijas vēstniecības biroja vadītājs Jaak Lensment. Tika prezentētas zaļo tehnoloģiju iespējas, vide gan par Latviju, Igauniju un Somiju, gan īpaši saistoša bija prezentācija par Azerbaidžānas stratēģiskajiem plāniem nozares attīstībā. Kaspars Osis, RCG Lighthouse pārstāvēja Latviju kā nozares eksperts un sniedza daudzpusīgu prezentāciju un piedalījās paneļdiskusijā. Biznesa forumu moderēja Līga Sičeva, ES projektu daļas direktore. Paralēli oficiālām aktivitātēm norisinājās B2B sanāksmes, kur mērķis bija piemeklēt atbilstošus potenciālos sadarbības partnerus Centrālbaltijas reģiona uzņēmumiem.
2025. gadā tiek paredzēti vēl virkne pasākumi – 2 tirdzniecības misijas uz Azerbaidžānu un 2 ienākošās misijas no Azerbaidžānas uz Latviju, Igauniju, Somiju. Tāpat arī 3 biznesa forumi – viens Azerbaidžānā un viens Somijā un Igaunijā. 2025. gads ir projekta noslēdzošais gads.
Projektu vada Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera kopā ar Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru un Satakuntas Universitāti no Somijas. Projektu līdzfinansē Interreg Central Baltic programma.