Eiropas Savienība (ES) ir noteikusi ambiciozus klimata mērķus - līdz 2030. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas vismaz par 55 % un līdz 2050. gadam sasniegt klimatneitralitāti. Šo vērienīgo mērķu sasniegšanā liela nozīme būs pārejai uz atjaunojamo enerģiju, tajā skaitā zaļajam ūdeņradim kā enerģijas nesējam, noteikusi ES. Zaļā ūdeņraža veiksmīgai attīstībai būs nepieciešama plaša starpnozaru mobilizācija un cieša sadarbība starp publisko un privāto sektoru.
LTRK iesaistās ES klimatneitralitātes mērķu īstenošanā, esot Green Hydra projektā. Šī gada aprīlī Interreg Europe 2020-2027 programmas ietvaros tika uzsākts starptautisks sadarbības projekts, kas vērsts uz zaļā ūdeņraža politikas pilnveidošanu. Projektu Green Hydra (Improving policies for engaging SMEs in the green hydrogen ecosystem) vada Ravennas pašvaldība (Itālija), projektā vēl piedalās 10 partneri no dažādu veidu organizācijām. Projektu kopīgi finansē ERAF un iesaistīto valstu un reģionu budžeti, Green Hydra kopējais projekta budžets ir 2 254 967 eiro.
Projektu ievieš organizācijas no Itālijas, Bulgārijas, Polijas, Spānijas, Īrijas, Kipras, Norvēģijas, Horvātijas, Latvijas, Nīderlandes un Slovēnijas - valsts vai pašvaldību pārstāvji, tirdzniecības kameras un pētniecības iestādes. Mācoties no labās prakses piemēriem Eiropā, tiks izvērtēta ūdeņraža pielietojamība, īpaši pievēršot uzmanību MVU, potenciālu iesaisti ūdeņraža ekosistēmās. LTRK ir iesaistījusies Green Hydra projektā kā viens no projekta ieviešanas partneriem, kas pārstāv Latviju kā reģionu. Latvijas gadījumā enerģētikas politikas plānošanas dokuments ir Latvijas nacionālais Klimata un enerģētikas plāns 2021-2030 un attiecīgi Klimata un enerģētikas ministrija ir iesaistījusies projektā kā saistītā politikas iestāde.
Projekta veiksmīgai gaitai nozīmīga daļa ir interesēto pušu darba grupas, kuras katrā no partneru valstīm vai pašvaldībām tiks izveidotas. Darba grupas sekos Green Hydra projekta izpildei, tās dalībnieki ir atvērti iegūt jaunas zināšanas par ūdeņraža attīstību no labās prakses piemēriem Eiropā, kā arī atbalstīs projekta ieviesējus, labās prakses piemēru sagatavošanā. Latvijas darba grupa sastāv no politikas veidotāju, zinātnes, kā arī privātā sektora pārstāvjiem. LTRK ne tikai nodrošinās, ka projektā iegūtā informācija sasniegs ieinteresētās puses, bet arī veicinās dialogu starp publisko un privāto sektoru.
Green Hydra projekts uzsākts 2024. gadā un ilgs līdz 2028. gada sākumam. Vairāk par projektu: Green Hydra | Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (ltrk.lv)
Projektu līdzfinansē Interreg Europe programma.