Duālā pāreja (twin-transition), zināma kā digitālā un zaļā pāreja, ir kļuvusi par vienu no aktuālākajām tēmām uzņēmējdarbībā, kas ietekmē uzņēmumu ilgtspēju un konkurētspēju. Digitālā pāreja nozīmē jaunu tehnoloģiju un digitālo risinājumu ieviešanu procesu efektivizēšanai un inovāciju veicināšanai. Savukārt, zaļā pāreja koncentrējas uz videi draudzīgu un ilgtspējīgu risinājumu ieviešanu, palīdzot uzņēmumiem samazināt ekoloģisko pēdas nospiedumu un virzīties uz aprites ekonomiku. Šīs abas pārejas pārklājas, jo digitalizācija un viedie dati bieži vien veicina vai pastiprina centienus vides ilgtspējas jomā.
Uzņēmumiem duālā pāreja kļūst arvien svarīgāka, jo papildu sabiedrības vajadzībām tiek ieviesti arī stingrāki vides aizsardzības noteikumi. Digitālā un zaļā pāreja ļauj uzņēmumiem pielāgoties šīm pārmaiņām un piedāvāt patērētājiem inovatīvus un videi draudzīgus risinājumus. Tomēr maziem un vidējiem uzņēmumiem bieži vien ir grūti atrast skaidru sākumpunktu vai saprast, kā šīs pārmaiņas varētu sniegt konkrētu labumu, īpaši gadījumos, kad ir nepieciešami lielāki ieguldījumi.
Lai risinātu šīs problēmas un stiprinātu pārrobežu sadarbību, pagājušajā gadā tika uzsākts “Twinnovation” projekts. Projekta mērķis ir atbalstīt Igaunijas un Latvijas uzņēmumus sarežģītu pārmaiņu procesā, nodrošinot apmācības, individuālu atbalstu un iespējas izmēģināt jaunus risinājumus, īstenojot pilotprojektus. Projektā iesaistītie uzņēmumi ir izstrādājuši duālās pārejas rīcības plānus, kur detalizēti izklāstīta pakāpeniska stratēģija digitālās un zaļās pārejas ieviešanai. Projekta apmācības un mentoringa pasākumi sniedz vēl lielāku atbalstu, palīdzot uzņēmumiem labāk izprast, kā tehnoloģiski un ilgtspējīgi risinājumi var pozitīvi ietekmēt to darbību.
Viens no projekta dalībniekiem atzīmē: “Šis projekts ir pilnībā izmainījis mūsu fokusu. Tas mums ir licis daudz vairāk aizdomāties par mūsu darbības ietekmi uz apkārtējo vidi. Mēs esam sākuši pievērst lielāku uzmanību inovācijai un ilgtspējai. Pēc projekta noslēguma mēs ceram, ka mums būs daudz dziļāka izpratne par vides aizsardzību un tehnoloģiskajām inovācijām.”
“Twinnovation” projekta vadītājs Mart Veliste piebilst: “Pēdējie 12 mēneši ir bijuši patiesi izzinoši. Viss projekta konsorcijs ir ieguvis dziļāku izpratni par duālās pārejas niansēm. Mani visvairāk iedvesmo tas, ka redzu, kā Latvijas un Igaunijas mazie uzņēmumi reāli sper soļus uzlabotā vides aizsardzībā. Īpaši vēlos uzsvērt projekta ietvaros izstrādātos duālās pārejas rīcības plānus. Šie plāni ar strukturētām vadlīnijām ir palīdzējuši uzņēmumiem visaptveroši paraudzīties uz sevi un noteikt jomas, kurās ir nepieciešami pasākumi digitalizācijas un ilgtspējas virzienā.”
Pirmie rezultāti parāda, cik būtiski ir nodrošināt uzņēmumiem personalizētu un praktisku atbalstu. Daudziem digitālā un zaļā pāreja ir šķitusi sarežģīts un abstrakts jēdziens, taču ar “Twinnovation” projekta palīdzību uzņēmumi ir guvuši skaidrus norādījumus, jaunas perspektīvas un iedrošinājumu. Pārrobežu sadarbība ļauj dalībniekiem mācīties no vienam no otra pieredzes un atklāt iedvesmojošus, inovatīvus risinājumus.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras ES projektu daļas koordinators Jurijs Dubatovka: “Papildu praktiskajām apmācībām un konsultācijām, kas tiek nodrošinātas dalībniekiem projekta ietvaros, un izstrādātajiem plāniem, svarīgi arī atzīmēt tikšanās ar citiem uzņēmumiem Latvijā un Igaunijā, kur notiek pieredzes apmaiņa par ieviestajiem digitālajiem un ilgtspējīgajiem risinājumiem. Šāda veida tikšanās dalībniekiem sniedz praktisku ieskatu jau ieviestās sistēmās un risinājumos, ļaujot uzdot sev interesējošus jautājumus, un saprotot, vai to var ieviest arī viņi paši savos uzņēmumos.”
Projekts tiek finansēts INTERREG Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2021.–2027. gadam (ERAF) ietvaros. Plašāka informācija par programmu: https://estlat.eu/en