Mājaslapa ir publicēta testa režīmā

  • lv
  • en


  • Uzņēmums SIA “Baltic Satellite Service” iepazīstina ar inovatīvu risinājumu mežu aizsardzībai pret kaitēkļiem

    21.02.2025

    <Field name='title'></Field>

    Dalība Twinnovation projektā, kas veicina pārrobežu sadarbību starp Latviju un Igauniju, izrādījās aizraujoša iespēja uzņēmumam SIA “Baltic Satellite Service” (BSS). Projekta ietvaros tiek ne tikai attīstītas inovācijas ar Igaunijas Baltic Innovation Agency, LTRK un Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras atbalstu, bet arī aktīvi notiek sadarbība ar citiem šajā projektā iesaistītajiem partneriem.

    Turklāt, piedaloties apmācībās, pieredzes apmaiņā un apmeklējot uzņēmumus, BSS guvis nenovērtējamas zināšanas, kas veicina viņu darbības attīstību.

    BSS specializējas tālizpētes datu un pakalpojumu nodrošināšanā valsts, privātām pētniecības un izglītības organizācijām, īpaši koncentrējoties uz mežsaimniecību, vides pārvaldību un inženierkomunikāciju uzņēmumu vajadzībām. Apzinoties precīzas veģetācijas monitoringa nozīmīgumu, vairāku gadu garumā BSS ir attīstījis tehnoloģisku risinājumu mizgraužu postījumu agrīnai atklāšanai.

    Mizgrauži rada būtiskus bojājumus egļu audzēm daudzos pasaules reģionos, tostarp arī Eiropā. Klimata pārmaiņas ir veicinājušas kaitēkļu izplatību, palielinot mežu postījumus. Tāpēc satelītattēlu biežā pieejamība un efektīva datu analīze ir ļoti būtiska šo problēmu mazināšanai.

    Inovācijas rezultāts – augstas precizitātes dati

    BSS ir izstrādājis jaunu produktu, kas, izmantojot automatizāciju un mašīnmācīšanās algoritmus, identificē mežu veselības riskus. Šī tehnoloģija automātiski apstrādā augstas izšķirtspējas satelītattēlu laika rindas, ļaujot precīzi noteikt novājinātās vai bojātās meža teritorijas.

    Sadarbojoties ar privātajiem un valsts mežu uzņēmumiem Baltijas valstīs, Zviedrijā un Norvēģijā, analizēti vairāk nekā 200 000 hektāru mežu, uzlabojot bojājumu noteikšanas precizitāti, ieviešot ticamības kategorijas (augsta, vidēja, zema ticamība). Šī pieeja samazināja kļūdaini pozitīvus rezultātus no 16% līdz 5%, nodrošinot augstāku datu precizitāti.

    Lai efektīvi apstrādātu plašas teritorijas, tika ieviesti risinājumi satelītattēlu atlases un lejupielādes automatizācijai, nogabalu skaita optimizācijai vienā attēlā, kā arī citi automatizācijas risinājumi. Šie un citi izaicinājumi tika veiksmīgi risināti, rezultātā spējot apstrādāt lielas teritorijas ļoti īsā laikā.

    Mežu īpašnieki jau šodien var saņemt aktuālus datus par pašreizējo veģetācijas sezonu nedēļas laikā BSS izstrādātajā GeoHub platformā (GeoHub platforma). Datus iespējams lejupielādēt GeoJSON un CSV formātos, kā arī saņemt tos kā vektora vai rastra failus un tīmekļa pakalpojumus (XYZ/TMS, WMS, MVT).

    Rezultātu praktiska izmantošana Baltijas valstīs

    Jaunā produkta dati par kaitēkļu uzliesmojumiem tiek izmantoti, lai informētu mežu īpašniekus par riska zonām.

    Latvijā Valsts meža dienests (VMD) izmantoja BSS tehnoloģiju, pievienojot jaunizveidotu datu slāni Valsts meža reģistram. Tajā ir iezīmēti novājināti un, iespējams, bojāti egļu nogabali.

    Pēc VMD teiktā, lai ierobežotu mizgraužu izplatību, ir svarīgi savlaicīgi identificēt inficētās teritorijas un informēt meža īpašniekus. Tādēļ, izmantojot 2024. gada augstas izšķirtspējas satelītattēlus, tika atlasīti egļu nogabali ar bojājumiem vai novājinātiem kokiem, kas varētu būt radušies mizgraužu vai citu nelabvēlīgu faktoru ietekmē.

    VMD aicina mežu īpašniekus pievērst uzmanību šiem nogabaliem, jo, pat ja mizgrauzis tur vēl nav konstatēts, novājinātām eglēm ir daudz lielāks infekcijas risks. Ja dabā tiek apstiprināta kaitēkļu savairošanās, var nekavējoties pieņemt lēmumu par turpmāko rīcību ar VMD atbalstu, kas ļaus veikt sanitāro izlases cirti.

    Igaunijā analizētas Karulas Nacionālā parka teritorijas un privāto mežsaimnieku iesniegtās platības, bet Lietuvā – Lietuvas valsts meža dienesta norādītās teritorijas. Visu teritoriju analīzes dati ir publiski pieejami GeoHub platformā slānī “Meža veselība”.

    GeoHub platformas atbalsts

    Jaunajam produktam ir liels potenciāls mežsaimniecības nozarē visās Baltijas valstīs. Īpaši novērtējam mūsu partneru Baltic Innovation Agency un Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras atbalstu, kas veicina pārrobežu sadarbību un biznesa attīstību.

    BSS ir izstrādājis tālizpētes platformu visu trīs Baltijas valstu valsts institūcijām, kā daļu no Eiropas Kosmosa aģentūras projekta EO-BALP (GeoHub platforma). Šī platforma ļauj viegli piekļūt satelītdatiem, kā arī piedāvā ikvienam izmantot šo infrastruktūru savām vajadzībām, izstrādāt un publicēt jaunas lietotnes un risinājumus.

    BSS izstrādātās digitālās tehnoloģijas, pateicoties GeoHub platformai, var tikt efektīvi īstenotas un nodotas gala lietotājiem, nodrošinot iespēju darbināt un testēt mašīnmācīšanās algoritmus, kā arī pārvērst iegūtos rezultātus jaunās tīmekļa lietotnēs un mobilajos risinājumos.

    Tālizpētes datu GeoHub platforma tiks izmantota, lai regulāri publicētu un izplatītu meža riska datus, kas radīti Twinnovation projekta ietvaros. Turklāt, BSS aicina visas ieinteresētās puses izmantot šo funkcionālo platformu savām vajadzībām neatkarīgi no nozares – mežsaimniecībā, vides monitoringā vai citās jomās. Ar savām plašajām iespējām GeoHub platforma veicinās inovācijas un starptautisko sadarbību ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas un citās tautsaimniecības nozarēs.

    Jaunākās ziņas

    21.03.2025

    Maijā gaidāms vērienīgs Zemgales mēroga uzņēmēju forums “Cilvēks. Uzņēmējs. Līderis”

    14. maijā uzņēmējus un dažādu jomu ekspertus pulcēs jau otrais Zemgales uzņēmēju forums 2025. Gada tēma “Cilvēks. Uzņēmējs. Līderis” rosinās ...

    21.03.2025

    Aigars Rostovskis: Patiesības brīdis valdībai – birokrātija un tēriņi vai nauda valsts aizsardzībai?

    Globālās tendences rāda, ka valstīm, lai saglabātu konkurētspēju un drošību, ir jākļūst efektīvākām un jārīkojas daudz dinamiskāk. Šajos jaunajos apstākļos ...

    20.03.2025

    Latvijas uzņēmēji aicināti pieteikties Pasaules Uzņēmējdarbības kausam 2025

    Jau ceturto gadu Swedbank aicina uzņēmējus pieteikties Pasaules Uzņēmējdarbības kausa (Entrepreneurship World Cup 2024) nacionālajam finālam. Lai pārbaudītu savus spēkus ...